
Cazul prefectiei care s-a comportat ca o mahalagioaică la Urgența Spitalului Județean și apoi a încercat să iasă din situația creată folosind diverse tertipuri, motivându-și prezența cu un așa-zis control, a creat un mare val de nemulțumire în societatea argeșeană. În timp ce mulți au cerut demisia prefectei, unii colegi de partid ai acesteia s-au aruncat repede, la ordin, să facă zid în jurul ei cu postări care mai de care mai penibile. Niște laude deșănțate, niște motivații de-a dreptul hilare, ceva de un stil comunisto-socialist pe care îl credeam dispărut de mult. Nu vom sta acum să le analizăm pe toate, ar fi pierdere de timp. Oricum, mesajul e aproape identic, cu mici variațiuni pe temă. Cât de minunată este doamna prefectă și cum a căzut ea, micuța, victimă oamenilor răi, opoziției politice…. penibilități, cum spuneam. De parcă opozanții politici, ticăloși și mârșavi au hipnotizat-o pe perfectă și au trimis-o la Urgența Spitalului Județean. În schimb, ce se poate observa foarte clar din postările unora dintre colegii ei de partid este aroganța maximă pe care PSD ul o are față de oameni. Postarea primului ceferist al județului, Bughiu, altă mare valoare a PSD Argeș, reflectă foarte bine modul în care actualii lideri PSD se uită la noi, oamenii simpli.
Finalul postării semidoctului județului este extrem de elocvent:
„Capul sus, Ioana!
Rămâi la fel de implicată și focusată doar pe lucrurile care contează cu adevărat!” -a scris Bughiu.
În ceea ce-l privește pe celălalt vicepreședinte al CJ Argeș, Marius Nicolaescu, el nici măcar n-a mai avut răbdare să pună concluzia la final, a pus-o la începutul postării: ” MULT ZGOMOT PENTRU NIMIC”- ne anunță domnul Nicolaescu. Exact așa, cu majuscule.
Deci politica PSD față de acest incident este aceea de a se merge pe principiul „câinii latră ursul trece”. Adică e un fel de a spune, lasă-i pe proștii ăștia să zică ce vor, tu vezi-ți de interesele tale și ale noastre. Noi suntem șmecheri, ne focusăm pe lucrurile cu adevărat importante. Faptul că prefecta a mințit și a jignit un județ întreg, că s-a comportat ca o mahalagioaică, nu e important în opinia liderilor PSD Argeș. Faptul că a fost atât de obraznică persiflând niște oameni care mai erau și bolnavi pe deasupra și care, unii dintre ei, stăteau de câte șase, șapte, opt ore pe hol așteptând să intre acolo unde ea a intrat în trei minute, nu contează pentru șefii PSD Argeș. Ea e Ioana, importanta. Nici faptul cel mai grav și anume acela că acest lucru s-a întâmplat la Urgența unui spital, nu s-a întâmplat la coada la pâine, nu s-a întâmplat la coada de la benzinărie… s-a întâmplat, repet, la coada de la Urgența unui spital, unde oamenii sunt bolnavi, au dureri, au stări de rău, unde fiecare minut trece mult mai greu decât în mod obișnuit, nici asta nu contează! Contează doar că dânsa este prefecta județului, este PSD-istă, nu trebuia să se lase doborâtă de niște sentimente din astea minore, de jenă, de empatie față de oameni… Așa cum zice ceferistul Bughiu, capul sus, privirea înainte. Pentru că nu contează dacă cei pe care i-a jignit și i-a persiflat vor reacționa, deoarece, citând-ul pe celălalt vicepreședinte PSD ist, va fi doar „mult zgomot pentru nimic”. În viclenia lui politică, Bughiu a încercat totuși să strecoare în postare o scuză îmbrăcată în haina tinereții prefectei și a nepriceperii ei politice spunându-ne despre ea că „este, la momentul actual, probabil cel mai tânăr prefect din România.”
Așa o fi, e și ea mică și …. nepricepută, ca să nu zicem altfel, are doar 37 de anișori, a greșit și ea. Extraordinar, extraordinar, extraordinar… ca să o cităm chiar pe „micuța” mahalagioaică. Nu vă e rușine, mă? Chiar nu mai aveți pic de rușine?
Educația și bunul simț nu țin, mă, de vârstă, și nici nu se formează la locul de muncă. Și dacă ar fi cea mai tânără perfectă noi ce să facem? S-o lăsăm și să așteptăm cuminți să devină educată și politicoasă în timpul mandatului? Să o calificăm la locul de muncă? Să sperăm că poate, în câțiva ani de prefectă, învață și ea să nu mai orăcăie la niște oameni amărâți, cu mâna în buzunar și cu cocul în vânt, ca în clubul de manele? Bughiu e de înțeles, că el, săracul, de unde să știe cum e cu școala? La bruma aia de generală pe care a absolvit-o la profil sportiv, el a învățat doar să facă pe foca cu mingea pe cap, iar, apoi, și-a desăvârșit educația la Liceul CFR. Oricum, nu putem să nu apreciem fotografia de la postarea lui Bughiu. Dacă fotografia postată de primarul Costache este una în care ai senzația că o cere în căsătorie pe perfectă, fotografia postată de Bughiu este senzațională, pardon, extraordinară, ca să păstrăm linia. Te uiți așa la ea și ai senzația că le poți citi IQ ul pe față amândurora.

În ceea ce privește munca titanică pe care Bughiu spune că doamna prefect ar fi depus-o pentru a ajunge în respectiva funcție, chiar că nu mai înțelegem nimic. Probabil se referea la munca aia din campania electorală din 2024, când dânsa a fost șefa de campanie electorală și când a reușit să obțină cele mai proaste rezultate din istoria PSD Argeș, nereușind să se scoată nici măcar pe ea deputat. Dar nu e nicio problemă. Capul sus, privirea înainte! Se poate și mai… bine în 2028, 15 -10%.